Dan Zahle som Hitler i den stærke forestilling Vort mismods vinter på Husets Teater., Foto Henrik Ohsten Rasmussen

Udyret Hitler

Af Per Lundsgaard 25. januar 2019

Vort mismods vinter på Husets Teater er et studie i hvordan Adolf Hitler blev det udyr han endte med at være – om at fornægte og afsky sin menneskelige side til fordel for magten og hadet.

Titel:
Vort mismods vinter

Teater: 
Husets Teater

Spilleeriode:
19. januar - 9. februar 2019

Det er Dan Zahle der står på den lille scene i Julie Forchhammers flotte scenografikasse med levende billeder af den ægte Hitler kørende på bagvæggen. Dan Zahle ligner ikke Hitler fra begyndelsen af forestillingen, men mens monsteret overvinder mennesket ændres han mod slutningen til at ligne den lille menneskeforfører fra Østrig.

Vi skal forestille at være i førerbunkeren under Rigsdagen i Berlin hvor Hitler og hans nærmeste stab opholdt sig de sidste måneder sammen med deres koner og børn – og hunde. Hunden Blondie er det levende væsen Hitler har knyttet sig mest til – ikke kæresten Eva Braun som han nødtvunget gifter sig med i de sidste døgn nede i bunkeren.

På nært hold får vi historien om hvordan det hele begyndte med møder i forskellige undergrundspartier der pludselig manglede en stærk leder, hvordan Hitlers opdager sin evne til at tale og opildne folkemængder – hans had til det menneskelige i ham selv, hans evne til at vende en hel nation mod jøderne. 

Vi sidder der som tilhørere til et intimt foredrag med Der Führer. Der bliver stillet spøgsmål til os, og vi kan selv stille spørgsmål. Det er uhyre flot af Dan Zahle at kunne kontrollere aftenen som han gør, og hans portræt af et af verdenshistoriens mest usympatske mennesker er gysende godt. Han udleverer ikke Hitler men giver et flot indblik i hans karakter og ikke mindst karakter-brister.

Det er stærkt teater iscenesat og skrevet af Andreas Dawe – med farlige associationer til nutidens politiske verden!

Tjek os ud

Teater

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

Der er masser af farve og finurlig humor i Amagerrevyens nummer om Alice i Temuland.

Amagerevyen i nye flotte omgivelser

Det kan altid være farligt for en revy at flytte fra en lille scene til en stor - for det specielle og intime ...

5. apr
 RODOLFO - Konu Kim; MIMÌ - Yana Kleyn

Skuffende prosaisk copycat-"Bohème" i Malmø

Malmö Opera transponerer Puccinis "La bohème" fra 1830'ernes Paris til 1960'ernes New York City og låner i pro...

27. mar
Der er knald på koncert-feelingen hos ensemblet i musicalen We Will Rock You os Lion Musicals.

Rockende nonsens 

We Will Rock You bliver aldrig en god forestilling, men hos Lion Musicals i Tivoli får den en tiltrængt ironis...

20. mar
 Teit Kanstrup og Mathias Hedegaard

Uindfriede løfter på Gamle Scene 

Den Jyske Opera turnerer med Schierbecks eneste opera, ”Fête galante”, hvis betragtelige skønhed hæmmes af en ...

12. mar