FotoTejs Lindhardt

"Havdreng" tog Helsingør med storm

Af Tejs Ellesøe 3. juni 2012

I går var Kulturminister Uffe Elbæk med til at afsløre Helsingørs nye medborger, skulpturen "HAN", som kunstnerduoen Elmgreen & Dragset har skabt.

Tejs@XQ28mail.comAf Tejs Lindhardt,

 

For 99 år siden skænkede Carl Jabobsen København skulpturen "Den lille havfrue", som stadig sidder på Langelinie og er kendt verden over. Dengang var det billedhuggeren Edvard Eriksen, der skabte skulpturen, og hans kone sad model til den. Den lille havfrue skulle illustrere figuren fra H.C. Andersens eventyr af samme navn. Her 99 år efter var det på tide, at hun fik en efternøler.

 

I går var kunstnerduoen Elmgreen & Dragset på besøg i Danmark for at afsløre deres seneste kunstprojekt. En meget stolt Kulturformand kunne løfte sløret for den nye skulptur "HAN", som nu skal pryde pladsen foran Kulturværftet i Helsingør.

 

Havdrengen "HAN"

Flot så han ud, den blankpolerede lille fyr, der bestemt er et besøg værd. Flere af de fremmødte havde allerede døbt ham "Havdrengen". Den nye ”HAN” har direkte udsigt til Kronborg og er den første officielle skulptur, kunstnerduen Elmgreen & Dragset har leveret til Danmark. En skulptur, som H.C. Andersen med sikkerhed ville være grøn af ærgrelse over ikke at have skrevet et eventyr om.

 

Helsingørs borgmester, Johannes Hecht-Nielsen, holdt tale, og herudover kunne man høre Kulturminister Uffe Elbæk rose borgmester og byråd for at være modige og for at have taget initiativ til skulpturen. Ministeren sluttede sin tale med at sige tillykke til Helsingør og til Danmark.

 

Hvis du ikke har noget at bruge søndagen på, og vejret er godt, så tag til Helsingør og nyd synet af ”HAN”.

 



”HAN” er en rigtig "havdreng", og i modsætning til Den lille havfrue, så har han nemlig ben.

Tjek os ud

Nyheder

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

 RODOLFO - Konu Kim; MIMÌ - Yana Kleyn

Skuffende prosaisk copycat-"Bohème" i Malmø

Malmö Opera transponerer Puccinis "La bohème" fra 1830'ernes Paris til 1960'ernes New York City og låner i pro...

27. mar
Der er knald på koncert-feelingen hos ensemblet i musicalen We Will Rock You os Lion Musicals.

Rockende nonsens 

We Will Rock You bliver aldrig en god forestilling, men hos Lion Musicals i Tivoli får den en tiltrængt ironis...

20. mar
 Teit Kanstrup og Mathias Hedegaard

Uindfriede løfter på Gamle Scene 

Den Jyske Opera turnerer med Schierbecks eneste opera, ”Fête galante”, hvis betragtelige skønhed hæmmes af en ...

12. mar
Det er især hos de modne medvirkende at musicalen Sttrictly Ballroom virkelig fungerer.

Flot afdansningsbal for en musicalstjerne

Strictly Ballroom med One and Only Company bliver en flot finale for den dansende musicalstjerne Silas Holst ,...

25. feb