Foto: Youtube Screenprint

Musik: Endelig sprang han ud

5. august 2012 af oliver
Læst af 937 personer.

Af Tejs Lindhardt, Tejs@XQ28mail.com

Så kan verden endnu engang tilføje en sanger til GAY-listen. For tidligere i dag "chokerede" den britiske sanger, Michael Holbrook Penniman, Jr., bedre kendt som MIKA, hele verden. Indtil nu har Mika nemlig altid fortalt omverden, at han var biseksuel skriver Gaystarnews.com.

Hvis du spørg mig om jeg er bøsse, siger jeg JA
Hele verden har i årevis sat spørgsmålstegn ved, om Mika skulle være homoseksuel, men i et interview i 2009, til det hollandske homomagasin "Gay And Night" blev han spurgt, hvorvidt han var homoseksuel og til det svarede sangstjernen følgende;

"Jeg har aldrig begrænset mig selv, eller hvem jeg sover med, så kald mig hvad du vil. Du kan kalde mig biseksuel, hvis du har brug for at sætte en mærkat på mig."   

Nu kun 13 dage før sangeren fylder 29 år, har han lavet et interview med "Instinct Magazine" i forbindelse med et nyt album, der kommer senere i år, og her siger han; Hvis du spørger mig, om jeg er bøsse, så siger jeg Ja.

Så hurra, og stort tillykke til Mika, for endelig at komme ud af skabet.


15-06-2013 Gudstjeneste for Hiv smittede
15-06-2013 Blev smidt ud fordi han var bøsse
15-06-2013 Arriva Danmark: Vi har også nederdele til mændene
10-06-2013 Tel Aviv slog en vigtig rekord
10-06-2013 Den unge bøssestrømer fortæller sin historie