Både Jacob Stage og Helene Kvint er begge i fysisk topform i forestillingen Slag på Bådteatret., Foto Miklos Szabo

Når hjernen bliver syg

Af Per Lundsgaard 28. august 2017

På Bådteatrets lille scene får vi et indblik i, hvad der sker, når hjernen bliver ramt af sygdom og gør dele af kroppen lam.

TITEL:
Slag

TEATER:
Bådteatret

SPILLEPERIODE:
Til 14. september 2017

Det er som om, der er kommet en ny teatergenre med "sygdomsteater." Sidste år præsenterede Det Kongelige Teater forestillingen "Med Sne," som også med bevægelse, videoprjektioner og wikipedia facts fortalte om sygdom i hjernen - dengang var det Alzheimers, det drejede sig om.

På Bådteatret bruges også fysisk teater og video sammen med små korte facts til at fortælle historier om blodpropper i hjernen. Slag hedder forestillingen, og titlen henfører både til det slag, det er for de pårørende, når de nærmeste bliver ramt, og det slag det er for den sygdomsramte. Der er taget udgangspunkt i egne erfaringer med sygdommen, og forestillingen er også resultatet af et samarbejde med Hjerneforeningen.

Det er imponerende, hvor godt frustrationen bliver vist - både fra den syge og fra den pårørende. Helena Kvint er rørende og aldrig sentimental som den syge, og Jacob Stage er stærk som den pårørende, der næsten har mistet tålmodigheden og troen på bedring, men man føler hele tiden håbet og kærligheden spire under huden. 

Det er mere det fysiske i forestillingen der imponerer , end det er behandlingen af emnet. Det er yderst sparsom information, der gives - det er mere sygdomstilstanden og den seje genoptræning, der vises, end det er alle mulige facts, der er i fokus. 

Det er et tungt emne men forestillingen har en befriende humor undrevejs - og et kærligt håb til sidst. 

Tjek os ud

Teater

Annonce

Hotel Skovly - en perle på Bornholm 

Endnu en påskeferie er bag os. Folk har forskellige præferencer, når det kommer til hvordan og hvad de bruger ...

Hotel Skovly ligger i nærheden af Rønne og er let fremkommeligt uanset om man bruger den offentli...

Den første forårstur – hvor skal vi tage hen? 

Rejs dig lykkelig – kan man egentlig det? Varmen og solen er med til at gøre dig gladere i sindet, så lider du...

Ja, foråret begyndet så småt at banke på, og selvom der umiddelbart er længe til...

Napoli flyver igen over scenen på Det Kongelige Teater.

Danseglæde i Napoli

Den Kongelige Ballet viser dansemæssigt overskud i tredje akt af Napoli, men denne opsætning fra 2009 hæmmes s...

2. jun
Årets hold i den kærlige revy i Tivoli.

Kærlig Tivolirevy

Genfødslen af Tivolirevyen blev en sejr og en hyldest til revydronningen Lisbet Dahl. Der var kærlighed i luft...

2. jun

Queer Eye rammer New Orleans

Så er Queer Eye endelig tilbage, og der er denne gang blevet lagt nogle kræfter i. Det virker, som om de fem e...

26. maj
Der er mange smukke og opfindsomme scener i Det Kongelige Teaters store udendørsforestilling Ragnarok i Ulvedalene.

Flot tur i Ulvedalene

Ragnarok har nok aldrig været smukkere eller mere spektakulært end i Det Kongelige Teaters nye udendørsforesti...

22. maj