Sissal , Foto Eurovision.tv

Sissal kæmper med sygdom op til Eurovision – prøven skuffer

Af Elvir Pelešević 9. maj 2025

Eurovision-energien bobler i Basel – Danmark tilbage i rampelysetBasel emmer af glitter, glamour og højspændt forventning, mens Eurovision er gået ind i sin anden uge. Arenaen summer af aktivitet, hvor lys, lyd og kameravinkler testes til perfektion. I dag var det Danmarks tur til at træde ud i rampelyset for anden gang – og der blev ikke sparet på hverken selvtillid eller sceneshow, da de finpudsede deres optræden foran de skarpe teknikerøjne. Festen nærmer sig, og alt skal spille, når det for alvor går løs i næste uge.

Danmarks repræsentant ved årets Eurovision, Sissal, har netop været igennem sin anden prøve, men desværre ser det ikke lovende ud for det danske bidrag. Hvor hendes vokal under Dansk Melodi Grand Prix i Herning var både stærk og sikker, virkede den under dagens prøve usikker og anspændt – en forskel, der sandsynligvis skyldes sygdom.

På Instagram har Sissal bekræftet, at hun er syg, og at hun forsøger at spare sin stemme frem mod semifinalen. Det har dog sat sit tydelige præg på dagens fremførelse.

Visuelt forsøger sceneshowet at tilføre energi med blå farvetoner, som skaber et friskt og moderne udtryk. Desværre trækker andre elementer helhedsindtrykket ned. Kostumerne fremstår billige, og de statiske dansere formår ikke at give det nødvendige løft eller personlighed til optrædenen. Det hele efterlader en fornemmelse af, at scenen mangler fylde og dybde. Et gennemsigtigt gardin, der hænger ned fra loftet, skulle måske have bidraget til en drømmende stemning, men det fremstår snarere som et fattigt virkemiddel, der understreger følelsen af tomhed i opsætningen.

Danmark rammer en central udfordring i mange Eurovision-optrædener: at skabe en visuel fortælling, der forstærker sangens budskab. Hvis det danske staging falder igennem, skyldes det ofte, at scenografien, lyset, koreografien eller kameraarbejdet ikke arbejder i synergi med musikken og tekstens stemning. Det efterlader publikum uden følelsesmæssig forbindelse – og uden en klar forståelse af, hvad sangen egentlig vil kommunikere.

Nu må både fans og Sissal selv håbe på bedring frem mod den afgørende liveoptræden – for lige nu er der brug for et markant løft, hvis Danmark skal gøre sig håb om en finaleplads. 

Du kan se klip fra Sissals prøve HER.

Tjek os ud

Nyheder

Annonce

Tre traditionelle julemarkeder 

Julen nærmer sig, og intet skaber stemning som et rigtigt julemarked. Fra Ribe til Strasbourg, Wien og Prag – ...

Enhver by med respekt for sig selv har et julemarked – og i Danmark er det Ribe, der med rette kan kalde...

 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

 Copenhagen Gay Choir

6 stjernet koncert i Eliaskirken

Eliaskirken på Vesterbro var fyldt til sidste bænk, da Copenhagen Gay Choir inviterede til forårskoncerten Won...

10. maj
 Jeanne D'Arc - teater Sort-hvid

En sanselig slagmark på Sort/Hvid

JEANNE D’ARC på Sort/Hvid Teater er en kompromisløs sanseoplevelse, hvor publikum suges ind i et råt og rituel...

25. apr

En musical, der rammer lige i hjertet

Den danske opsætning af Dear Evan Hansen på Det Kongelige Teater er en sjældent rørende musicaloplevelse. Med ...

7. mar

”Pillion”: Sårbarhed på to hjul – poetisk og præcis, fremhæver filmens tema.

I Pillion udforsker instruktør Harry Lighton en usædvanlig kærlighedshistorie mellem to mænd, der mødes i et B...

26. feb