Pride-paraden er i gang – tusindvis fejrer kærlighed og frihed

Af Tejs Ellesøe 16. august 2025

Tusinder af mennesker deltager, når regnbuens farver igen fylder gaderne fra Frederiksberg Rådhus til Rådhuspladsen.

Klokken 13.00 gik starten på årets Copenhagen Pride-parade, der endnu engang forvandler hovedstaden til et hav af musik, bannere og glade ansigter. Ruten er velkendt – fra Frederiksberg Rådhus gennem Allégade, Frederiksberg Allé og Vesterbrogade, videre via Hammerichsgade og Studiestræde, før paraden kulminerer på Rådhuspladsen, hvor Pride Square venter med fest og fællesskab.

Også år deltager flere tusind personer fordelt på 87 grupper – et markant fald i forhold til sidste års deltagerantal. Alligevel er stemningen ikke mindre intens: Musikken, smilene og budskaberne fylder gaderne, og festen fortsætter langt ud i aftenen, når de store gadefester tager over i Studiestræde, Kattesundet og på Regnbuepladsen.

Ifølge nogle medier ventes op mod 250.000 mennesker at være en del af Pride-dagen – enten som deltagere i optoget, som tilskuere og festdeltagere langs ruten eller til de tre store gadefester. Det gør stadig Copenhagen Pride til Danmarks største tilbagevendende menneskerettighedsbegivenhed og en af de mest synlige markeringer af LGBT+-fællesskabet i Nordeuropa.

 

Tjek os ud

Nyheder

Annonce

Tre traditionelle julemarkeder 

Julen nærmer sig, og intet skaber stemning som et rigtigt julemarked. Fra Ribe til Strasbourg, Wien og Prag – ...

Enhver by med respekt for sig selv har et julemarked – og i Danmark er det Ribe, der med rette kan kalde...

 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

 Copenhagen Gay Choir

6 stjernet koncert i Eliaskirken

Eliaskirken på Vesterbro var fyldt til sidste bænk, da Copenhagen Gay Choir inviterede til forårskoncerten Won...

10. maj
 Jeanne D'Arc - teater Sort-hvid

En sanselig slagmark på Sort/Hvid

JEANNE D’ARC på Sort/Hvid Teater er en kompromisløs sanseoplevelse, hvor publikum suges ind i et råt og rituel...

25. apr

En musical, der rammer lige i hjertet

Den danske opsætning af Dear Evan Hansen på Det Kongelige Teater er en sjældent rørende musicaloplevelse. Med ...

7. mar

”Pillion”: Sårbarhed på to hjul – poetisk og præcis, fremhæver filmens tema.

I Pillion udforsker instruktør Harry Lighton en usædvanlig kærlighedshistorie mellem to mænd, der mødes i et B...

26. feb