Efter flere dages intens debat har DR nu truffet den endelige beslutning: Årets danske Eurovision-bidrag, “Før vi går hjem”, bliver sunget på dansk, når Danmark indtager scenen i Wien til maj.
Hvad synes du om beslutningen om at fremføre årets danske bidrag i Eurovisionen på dansk
Diskussionen har bølget frem og tilbage, siden Dansk Melodi Grand Prix, hvor Søren Torpegaard Lund løb med sejren. Spørgsmålet var, om sangen burde oversættes til engelsk for at øge chancerne ved den internationale konkurrence. Men nu ligger det fast: Danmark holder fast i modersmålet.
Ifølge DR er beslutningen truffet med både kunstnerisk integritet og publikums opbakning i baghovedet. I en udtalelse forklarer programansvarlig Erik Struve Hansen, at man er stolt over at sende sangen afsted i dens originale form. Det betyder, at Danmark for første gang siden 2021 igen stiller med en dansksproget sang ved Eurovision Song Contest. Sidst det skete, var da Fyr & Flamme deltog med ‘Øve os på hinanden’.
Beslutningen kommer efter massiv debat – også blandt seerne. I en afstemning blandt publikum på Aftenshowet stemte 80 procent for, at sangen skulle forblive på dansk. Selvom ønsket om dansk hele tiden har været stærkt hos Søren Torpegaard Lund, blev muligheden for en engelsk version undersøgt. Der blev arbejdet på en alternativ udgave, men ifølge sangeren selv manglede den noget af den autenticitet, som den danske tekst rummer. Han har tidligere udtalt til DR, at han hellere vil tage chancen med noget, han helhjertet tror på, end at jagte en sejr med et udtryk, der ikke føles ægte.
Udviklingen i Eurovision de seneste år peger i retning af større sproglig mangfoldighed. Flere lande vælger i dag at synge på deres modersmål frem for engelsk. Sidste år var det eksempelvis Østrig, der vandt med “Wasted Love”, men generelt har mange nationer haft succes med sange på egne sprog – og tendensen tyder på, at publikum i stigende grad værdsætter autenticitet.
Årets Eurovision finder sted i Wien i Østrig. De to semifinaler afholdes den 12. og 14. maj, mens finalen løber af stablen den 16. maj. Danmark spås allerede gode chancer. Ifølge bookmakerne ligger Danmark aktuelt helt i top tre blandt de 35 deltagende lande. Selv tager Søren Torpegaard Lund dog forventningerne med ro. Han fokuserer på at levere et stærkt sceneshow og få en oplevelse for livet – frem for at lade sig presse af odds og forudsigelser.
Om den danske satsning på modersmålet bliver en genvej til finalen – eller måske endnu større succes – afgøres, når Europa stemmer i maj. Én ting er dog sikkert: Danmark går på scenen med hjertet først – og på dansk.