FotoEurovision.tv

Er DR’s “neutralitet” i Eurovision et politisk valg?

Af Elvir Pelešević 28. april 2026

I et debatindlæg i Kulturmonitor argumenterer en række danske kulturpersonligheder for, at DR’s beslutning om at deltage i Eurovision ikke kan betragtes som neutral. Tværtimod er der tale om et aktivt politisk valg. DR afviser kritikken. 

Er du enig i kritikken af DR

Ifølge skribenterne er neutralitet ikke det samme som fravær af holdning. Man kan vælge at forholde sig neutralt til krigsforbrydelser, etnisk udrensning eller internationale konflikter – men det er stadig et standpunkt. At undlade at reagere er også en form for stillingtagen.

Debatindlægget peger på, at Eurovision i sig selv er en politisk konstruktion. Konkurrencen er organiseret gennem EBU og bygger på et samarbejde mellem offentligt finansierede public service-institutioner. Beslutninger om deltagelse og udelukkelse af lande er derfor uundgåeligt politiske.

Skribenterne fremhæver også, at konkurrencen historisk blev etableret i 1956 med et politisk formål: at styrke sammenholdet i Europa efter Anden Verdenskrig. Siden da har politiske hensyn løbende præget både konkurrencen og dens resultater. I den aktuelle situation henviser debatindlægget til, at flere lande – herunder Spanien, Holland, Irland, Island og Slovenien – har valgt at trække sig i protest mod Israels fortsatte deltagelse. Det beskrives som åbenlyst politiske handlinger, ligesom Ruslands tidligere udelukkelse fra konkurrencen var det. På den baggrund kritiserer skribenterne DR for at hævde, at institutionen agerer apolitisk ved fortsat at deltage. Ifølge debatindlægget er dette “i strid med den faktiske virkelighed”, fordi beslutningen netop indebærer en politisk stillingtagen.

De mener samtidig, at EBU burde have udelukket Israel på baggrund af anklager om brud på internationale regler, og at DR burde have markeret dette ved at trække sig fra konkurrencen – blandt andet af hensyn til civile ofre i konflikten. Debatindlægget peger også på, at DR tidligere har været med til at lægge pres på EBU for at udelukke Rusland. Derfor finder skribenterne det vanskeligt at se, hvorfor situationen i dag skulle vurderes anderledes.

DR fastholder dog sin linje. Ifølge ledende redaktionschef Gustav Lützhøft deltager DR i Eurovision, fordi det betragtes som en kulturel begivenhed, der samler Europa om musik og fællesskab – ikke som støtte til bestemte lande eller politiske dagsordener.

Underskrivere af debatindlægget:
Knud Vilby (journalist og forfatter)
Mogens Lykketoft (tidligere udenrigs-, finans- og skatteminister)
Birgitte Rahbek (mellemøstspecialist og kultursociolog)
Kirsten Thorup (forfatter)
Paula Larrain (forfatter og journalist)
Peter Lodberg (teolog og forfatter)
Morten Thing (historiker)
Anne Hjul Lybke (teolog)
Jørn Nerup (professor i medicin)
Jørgen Estrup (økonom)
Peter Hansen (professor og tidligere generalkommissær for UNRWA)
Christian Balslev-Olesen (konsulent og tidligere generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp)
Uffe Gjerding (teolog)
Malene Sønderskov (konsulent)

 

Tjek os ud

Nyheder

Annonce

Tre traditionelle julemarkeder 

Julen nærmer sig, og intet skaber stemning som et rigtigt julemarked. Fra Ribe til Strasbourg, Wien og Prag – ...

Enhver by med respekt for sig selv har et julemarked – og i Danmark er det Ribe, der med rette kan kalde...

 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

 Copenhagen Gay Choir

6 stjernet koncert i Eliaskirken

Eliaskirken på Vesterbro var fyldt til sidste bænk, da Copenhagen Gay Choir inviterede til forårskoncerten Won...

10. maj
 Jeanne D'Arc - teater Sort-hvid

En sanselig slagmark på Sort/Hvid

JEANNE D’ARC på Sort/Hvid Teater er en kompromisløs sanseoplevelse, hvor publikum suges ind i et råt og rituel...

25. apr

En musical, der rammer lige i hjertet

Den danske opsætning af Dear Evan Hansen på Det Kongelige Teater er en sjældent rørende musicaloplevelse. Med ...

7. mar

”Pillion”: Sårbarhed på to hjul – poetisk og præcis, fremhæver filmens tema.

I Pillion udforsker instruktør Harry Lighton en usædvanlig kærlighedshistorie mellem to mænd, der mødes i et B...

26. feb