FotoEurovision.tv

Eurovision markerer 70 år med global fejring

Af Elvir Pelešević 1. maj 2026

European Broadcasting Union (EBU) har netop udsendt en ny pressemeddelelse, hvor de beskriver, hvordan Eurovision Song Contest vil fejre sit 70-års jubilæum i 2026 med et hidtil uset globalt program af begivenheder, digitale initiativer og international ekspansion.

Ifølge EBU bliver jubilæumsåret markeret som “den største globale fejring nogensinde”, hvor nye fanoplevelser kombineres med et stort liveshow i Vienna, som er værtsby for årets konkurrence.

Centralt i pressemeddelelsen er lanceringen af en helt ny Eurovision-hjemmeside og app. Her introduceres blandt andet “Eurodex”, et omfattende arkiv med alle 70 års Eurovision-historie, samt “My Scoreboard”, hvor fans kan rangere både årets sange og tidligere bidrag.

EBU fremhæver også lanceringen af “Eurofan”, et nyt initiativ, der skal bringe fans tættere på konkurrencen gennem eksklusivt indhold, billetmuligheder og interaktive funktioner. En del af initiativet er “Eurofan Voice”, som giver fans mulighed for at få indflydelse på Eurovision’s fremtid.

Blandt jubilæumsprojekterne er også filmen “Life of Toni”, som er produceret til at åbne den første semifinale. Filmen følger en fans liv fra Eurovision’s start i 1956 og viser, hvordan konkurrencen har været en fast følgesvend gennem generationer.

Uden for Europa annoncerer EBU samtidig en stor udvidelse med lanceringen af Eurovision Song Contest Asia, der får premiere i november 2026 i Bangkok, og dermed bringer Eurovision til et helt nyt kontinent.

Pressemeddelelsen fremhæver desuden en bred vifte af jubilæumsprogrammer fra tv-stationer i mere end 30 lande, herunder dokumentarer, radiospecials og digitale formater samt en ny bog om konkurrencens kulturelle betydning.

I Wien er forberedelserne allerede i gang til det, der beskrives som en historisk udgave af konkurrencen. Byen forventes at tiltrække hundredtusindvis af besøgende, og både liveshows, fanområder og kulturelle begivenheder vil præge byen under Eurovision-ugen.

Afslutningsvis understreger EBU, at 70-års jubilæet både er en fejring af konkurrencens historie og et skridt ind i fremtiden – med fokus på Eurovision’s evne til fortsat at samle mennesker på tværs af grænser gennem musik.

Tjek os ud

Nyheder

Annonce

Tre traditionelle julemarkeder 

Julen nærmer sig, og intet skaber stemning som et rigtigt julemarked. Fra Ribe til Strasbourg, Wien og Prag – ...

Enhver by med respekt for sig selv har et julemarked – og i Danmark er det Ribe, der med rette kan kalde...

 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

 Copenhagen Gay Choir

6 stjernet koncert i Eliaskirken

Eliaskirken på Vesterbro var fyldt til sidste bænk, da Copenhagen Gay Choir inviterede til forårskoncerten Won...

10. maj
 Jeanne D'Arc - teater Sort-hvid

En sanselig slagmark på Sort/Hvid

JEANNE D’ARC på Sort/Hvid Teater er en kompromisløs sanseoplevelse, hvor publikum suges ind i et råt og rituel...

25. apr

En musical, der rammer lige i hjertet

Den danske opsætning af Dear Evan Hansen på Det Kongelige Teater er en sjældent rørende musicaloplevelse. Med ...

7. mar

”Pillion”: Sårbarhed på to hjul – poetisk og præcis, fremhæver filmens tema.

I Pillion udforsker instruktør Harry Lighton en usædvanlig kærlighedshistorie mellem to mænd, der mødes i et B...

26. feb