Søren Torpegaard Lund , Foto EBU

Danmark taber terræn hos bookmakerne – men håbet lever i Wien

Af Elvir Pelešević 15. maj 2026

Fra pressecenteret i Wiener Stadthalle følger vi fredag aften det afgørende juryshow til årets Eurovision Song Contest 2026 – den generalprøve, som tv-seerne aldrig får at se, men som i realiteten kan få enorm betydning for lørdagens finale. Det er nemlig her, fagjuryerne fra alle deltagerlandene afgiver deres stemmer, som senere bliver offentliggjort sammen med seernes point.

Og da Danmark åbnede showet med Søren Torpegaard Lunds “Før vi går hjem”, var der endnu en gang ingen tvivl om kvaliteten på den danske optræden. Søren leverede et energifyldt, professionelt og selvsikkert show foran en fyldt arena i Wien. Kameraarbejdet sad præcist, og vokalen var stærk, selv om man nogle steder kunne ane nervøsitet. Det danske sceneshow fremstår som et af de mest gennemarbejdede i årets jubilæumsudgave af Eurovision Song Contest. Men samtidig hænger ét spørgsmål fortsat tungt over den danske lejr: startnummeret.

Statistikken skræmmer Danmark
Danmark skal nemlig åbne lørdagens store finale som nummer ét – en placering, der historisk set sjældent har ført til sejr i Eurovision. Faktisk er det kun tre lande i konkurrencens historie, der har formået at vinde Eurovision efter at have åbnet finaleshowet. Seneste gang det skete var i 1984, da de svenske brødre i Herreys vandt med “Diggi-Loo Diggi-Ley”. Før dem lykkedes det Brotherhood of Man med “Save Your Kisses for Me” i 1976, og den hollandske gruppe Teach-In vandt året før med “Ding-a-Dong”.

Netop derfor har Danmarks odds taget et markant dyk de seneste døgn. Hvor Danmark længe lå helt oppe som nummer to eller tre hos bookmakerne til at vinde årets Eurovision, er landet nu faldet til en sjetteplads med omkring fire procents vinderchance. Mange fans, eksperter og internationale medier peger direkte på startplaceringen som årsagen til faldet. I Eurovision-verdenen lever forestillingen stadig stærkt om, at de tidlige startnumre bliver glemt, når seerne senere skal stemme blandt 25 bidrag.

“Morfar er ikke blevet træt endnu”
Hos den danske delegation forsøger man dog at vende fortællingen til noget positivt. DR’s grandprixchef Erik Struve Hansen har selv kommenteret Danmarks startplacering i et længere opslag på Facebook – og her lægger han ikke skjul på, at han ser store muligheder i at åbne showet. Han understreger blandt andet, at åbningsnummeret ofte er blandt de vigtigste placeringer i enhver stor tv-produktion.

“Jeg husker selv altid hvem der åbner et show,” skriver han blandt andet og peger på, at Danmark får lov til at sætte stemningen i arenaen fra første sekund.

Han fremhæver samtidig flere taktiske fordele ved startnummer ét: at seerne endnu er friske og opmærksomme, at Danmark er det bidrag, man længst kan stemme på efter de nye regler, og at Danmark optræder først i alle recaps gennem aftenen. Samtidig mener han, at den massive debat om startplaceringen også har skabt ekstra opmærksomhed omkring Danmark internationalt.

En historisk åbning i jubilæumsåret
Set fra en anden vinkel kan startnummeret måske også vise sig at være symbolsk stærkt. Årets Eurovision markerer konkurrencens 70-års jubilæum, og netop derfor kan der være noget særligt i, at Danmark får æren af at åbne verdens største musikshow i jubilæumsåret. Fra vores plads i Wiener Stadthalle mærkes det tydeligt, at den danske delegation stadig tror på projektet. Reaktionen i hallen under juryshowet var stærk, publikum tog godt imod Søren Torpegaard Lund, og energien i salen steg markant allerede fra første minut.

Spørgsmålet er nu, om Danmark kan gøre det umulige og bryde en statistik, som har stået næsten urørt i over 40 år.

Lørdag aften får Europa svaret.

Tjek os ud

Nyheder

Annonce

Tre traditionelle julemarkeder 

Julen nærmer sig, og intet skaber stemning som et rigtigt julemarked. Fra Ribe til Strasbourg, Wien og Prag – ...

Enhver by med respekt for sig selv har et julemarked – og i Danmark er det Ribe, der med rette kan kalde...

 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

 Copenhagen Gay Choir

6 stjernet koncert i Eliaskirken

Eliaskirken på Vesterbro var fyldt til sidste bænk, da Copenhagen Gay Choir inviterede til forårskoncerten Won...

10. maj
 Jeanne D'Arc - teater Sort-hvid

En sanselig slagmark på Sort/Hvid

JEANNE D’ARC på Sort/Hvid Teater er en kompromisløs sanseoplevelse, hvor publikum suges ind i et råt og rituel...

25. apr

En musical, der rammer lige i hjertet

Den danske opsætning af Dear Evan Hansen på Det Kongelige Teater er en sjældent rørende musicaloplevelse. Med ...

7. mar

”Pillion”: Sårbarhed på to hjul – poetisk og præcis, fremhæver filmens tema.

I Pillion udforsker instruktør Harry Lighton en usædvanlig kærlighedshistorie mellem to mænd, der mødes i et B...

26. feb