Nattens Dronning har gjort et scoop

Af Tejs Ellesøe 21. marts 2019

Sæt kryds i kalenderen: Årets Nattens Dronningshow bliver uforglemmeligt. Det sørger 12 dragqueenkandidater og en meget oplagt værtinde TINUS for.  

Foto Nattens Dronningt Pressebillede

Det er fem måneder siden vi besøgte Nattens Dronning for at anmelde deres 25 års jubilæumsshow. Her gav vores anmelder 4 ud af 6 stjerner og skrev bl.a.:

Dronningerne var alle gode drag queens og leverede sikre shows, men som sagt uden ekstravagante kjoler, ligesom der hverken var overraskende momenter eller klassisk drag-comedy. 

De der løftede showet denne aften, var gæsterne: Tinus fik hele salen til at synge med, Selina Sunshine gav os en gribende version af Annika Aakjærs ”Der er plads nok” (i det her land). Megan More leverede en træfsikker Dolly Parton, og sidste års vinder af Nattens Dronning, Helena Heavensky, lavede en lille flashmobfest på scenen. Sidst men ikke mindst gav Roxy Thyrune os en version af Dodo´s Vågner i Natten, som i den grad vækkede salen.

Heftigt efterår
Efter årets show kom efterårsstormen der ruskede godt og grundigt op i baglandet for Nattens Dronning, og nogle troede på et tidspunkt at det var sidste gang vi havde set Nattens Dronning, men sådan gik det ikke.

Nattens Dronning fik ny bestyrelse, og i midten af februar kunne vi bringe nyheden at der i år ikke kun var 10 dragqueenkandidater, men hele 12 af slagsen.

Miss OTB, Foxxy Femme, Roxy Thyrune, Harley Queen, Jaxie, Betty Bitschlap, Belle Blurr, Annie Rection, Karli Kuff, Ficx Mephiésto, Sascha Holiday og Rebelicious

Årets værtinde er . . .
Sidste år blev Nattens Dronning præsenteret af de to gamle værter, Martha Mundgodt og Miss Bonnie Honey, men i år har man valgt, at satse på nye kræfter, nemlig den skønne Tinus. Vi kender Tinus ikke bare fra  Danmark har Talent, men også Draghouse og dragshow på Rådhuspladsen i forbindelse med Copenhagen Pride.

Sidste år var Tinus at finde i dommerpanel for Nattens Dronning, men i år har han taget skridtet videre og indtaget værtinderollen – et rigtigt scoop.

Nattens Dronning finder i år sted i Store Sal i ODEON Odense, og datoen er lørdag den 12. oktober.

Her kan du set et af Tinus shows fra Rådhuspladsen

Klik her

Tjek os ud

Nyheder

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

  Antique, My Number One

Eurovision 2005: Jubelår i Kyiv og græsk sejr med Helena Paparizou

Vi er nu nået til 2005 – året hvor Eurovision kunne fejre sit 50-års jubilæum. Det blev markeret med et farver...

12. maj
 Nocturne - secret garden

Eurovision 1995: En nordisk sejr med stilhedens kraft

Vi fortsætter vores rejse og lander i året 1995 – en tid, hvor Eurovision tog en mere kunstnerisk drejning med...

11. maj
 La det swinge

Eurovision 1985: Norsk triumf og Grand Prix-hygge i Göteborg

Vi er nået til 1985 i vores tidsrejse gennem Eurovisionens historie. Et år, hvor Norge for første gang smagte ...

10. maj
 Ding-A-Dong

Eurovision 1975: Sveriges debut som værtsland og starten på det pointsystem, vi kender i dag

Vi fortsætter vores rejse gennem Eurovisionens historie og gør nu stop ved året 1975. Det var året, hvor Sveri...

8. maj