Foto Pressefoto /Tivoli

Tvillingerne indtager Tivoli

Af Tejs Ellesøe 25. juli 2024

Marcus & Martinus optræder på plænen i Tivoli fredag 26. juli, hvor de som opvarming for Tina Dickow bl.a. vil spille deres Eurovision-nummer “Unforgettable”

Tivoli Fredagsrock

Dato:
26. juli 2024

kl. 19.00:
Marcus & Martinus

Kl. 22.00:
Tina Dickow

De fik en 9. plads ved dette år Eurovision med sangen Unforgettable. Det er selvfølgelig tvillingerne Marcus & Martinus, og fredag aften får de “1.pladsen”, når de indtager Fredagsrock-scenen kl 19.00 som opvarmning for danske Tina Dickow.

De fleste kender Marcus & Martinus, fra de som 10-årige vandt den norske udgave af Melodi Grand Prix Junior tilbage i 2012. De har flere gange spillet i Danmark.

Nu er de tilbage og skal for anden gang spille i Tivoli.

Marcus & Martinus havde en fest på Plænen til deres koncert i 2016. En del år er gået siden sidst, men de to popfænomener stråler stadig klart og stærkt. Vi glæder os til endnu en popfest, når de norske tvillinger vender tilbage til Plænen”, siger Marika Hakesberg, chef for Musik & Underholdning i Tivoli.

Tvillingerne har lige startet anden del af deres tour “We are not the same,” som fortsætter langt ind i 2025, hvor de bla. kommer forbi Malmø, Berlin, Hamburg og Budapest.

Tjek os ud

Nyheder

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

 Fra venstre Sebastian Didriksen - KEDDE - Simon Toksvig

Sønderjysk charme og pop med kant: KEDDE stråler i Byhaven

Med over 25.000 månedlige lyttere på Spotify har aftenens solist allerede opbygget en stærk fanbase. Havde det...

8. jun
Marie Jacquot lægger godt ud som ny chefdirigent hos Det Kongelige Kapel.

Kristi Himmelfart-koncert med plads til forbedring

Det Kongelige Kapel, Operakoret og assorterede solister gav Kristi Himmelfart-koncert på Operaen under chefd...

30. maj
  Antique, My Number One

Eurovision 2005: Jubelår i Kyiv og græsk sejr med Helena Paparizou

Vi er nu nået til 2005 – året hvor Eurovision kunne fejre sit 50-års jubilæum. Det blev markeret med et farver...

12. maj
 Nocturne - secret garden

Eurovision 1995: En nordisk sejr med stilhedens kraft

Vi fortsætter vores rejse og lander i året 1995 – en tid, hvor Eurovision tog en mere kunstnerisk drejning med...

11. maj