FotoFra pxhere.com (beskåret)

Pave Frans opfordrer til afkriminalisering af homoseksualitet

Af Jesper B. Frederiksen 27. januar 2023

"Det, vi betragter som syndigt, er ikke nødvendigvis en forbrydelse," siger paven blandt andet. 

I et interview med det amerikanske nyhedsbureau, Associated Press, givet den 24. januar i år, holder pave Frans sig ikke overraskende til den katolske kirkes vanlige doktrin, der betragter homoseksualitet som en synd, men han anbefaler samtidig, at der sættes en stopper for anti-LGBT-lovgivning og -adfærd. 

I næste uge aflægger paven besøg i Den Demokratiske Republik Congo og i Sydsudan. Begge disse lande kriminaliserer og retsforfølger fortsat homoseksualitet. Paven omtaler sådanne love som "uretfærdige". 

Det kan måske synes ligegyldigt, men det er faktisk et vigtigt skridt i den rigtige retning, når overhovedet for verdens mere end 1,3 milliarder katolikker, kommer med en sådan udtalelse, især i en tid hvor LGBT+ rettigheder er under pres, ikke kun i Afrika, men også både i USA og flere steder i Europa. 

Direkte adspurgt, om den katolske kirke kan og skal arbejde for afskaffelse af love, der kriminaliserer homoseksualitet, sagde paven: "Den skal gøre det. Den skal gøre det."

Pave Frans erkender, at mange biskopper rundt om i verden støtter LGBT-fobiske love eller diskrimination på påstået "kulturel baggrund," men han opfordrer dem til at revidere deres opfattelse af homoseksualitet. "Disse biskopper skal gennemgå en omvendelsesproces," sagde han og opfordrede dem til "at føre den ømhed, som Gud har for hver enkelt af os, ud i livet."

Synd er ikke en forbrydelse
Paven opfordrer til at homoseksuelle troende "bydes velkommen og respekteres" i den katolske kirke, men han fastholder den doktrinære skelnen mellem "forbrydelse" og "synd". "Homoseksualitet er ikke en forbrydelse. Det er ikke en forbrydelse." siger han, "Men det er en synd. Der skal skelnes mellem disse to forestillinger." Og han fortsætter: "Manglende næstekærlighed er også en synd..."

Tjek os ud

Nyheder

Annonce

Den første forårstur – hvor skal vi tage hen? 

Rejs dig lykkelig – kan man egentlig det? Varmen og solen er med til at gøre dig gladere i sindet, så lider du...

Ja, foråret begyndet så småt at banke på, og selvom der umiddelbart er længe til...

Tag på rejsemesse og få inspiration 

2022 var året, hvor vi næsten havde lagt coronaen bag os, og med en fifty-fifty fordeling på at nogle stadig h...

Vi har for længst lagt sommeren bag os, og det kan på sin vis være trist nok, men man siger ...

Næsten hele ensemblet på scenen i Den Jyske Operas udgave af Tryllefløjten.

Tryllefløjte uden meget tryl

Den Jyske Opera har sendt Mozarts populære opera Tryllefløjten på landevejen i familievenlig længde.

12. mar
Hele ensemblet i den satiriske musical om grundlæggeren af Ikea Ingvar! på Fredericia Musicalteater.

Svensk højsang i Ikea-musical på Fredericia Musicalteater

Det er friskt og befriende, at Fredericia Musicalteater kaster sig over den svensk/tyske musical Ingvar! om Ik...

12. mar
Neel Rønholt og Silas Holst er Sandy og Danny i den nyeste udgave af Grease med One & Only Company.

The One That I Want

One and Only har igen sat musicalklassikeren Grease på scenen, og det er en festlig og glad aften med gode præ...

12. mar
Der er gang i nattelivet i balletten Fancy Free på Det Kongelige Teater.

Fra Broadway til klassisk 

Mesterkoreografen Jerome Robbins mestrede alle stilarter, fra den underholdende og hurtige Broadway-stil til d...

7. mar