Uganda fastholder lov mod homoseksualitet 

Af Elvir Pelešević 6. april 2024

Uganda har valgt at holde fast i en lov, der betyder, at "homoseksuelle handlinger" i visse tilfælde kan straffes med døden.

Loven blev vedtaget i maj sidste år under store protester fra LGBT+-forkæmpere, FN og vestlige lande. Regeringen har dog holdt fast i loven og beskyldt Vesten for at forsøge at få landet til at acceptere homoseksualitet.

Senest har Ugandas forfatningsdomstol besluttet at fastholde loven mod homoseksualitet. I onsdags udtalte dommer Richard Buteera, at man afviser at ophæve anti-homoseksualitetsloven fra 2023 i sin helhed, og at man heller ikke vil udstede et permanent forbud mod at opretholde den. Domstolen fastslog dog, at dele af loven er i "uoverensstemmelse med retten til sundhed samt privatliv og religionsfrihed". Loven betyder, at man risikerer livstid for "homoseksuelle handlinger" - og dødsstraf i visse tilfælde.

Onsdagens melding fra den ugandiske forfatningsdomstol kommer på anmodning fra to juraprofessorer, politikere og menneskerettighedsaktivister. De havde anført, at loven krænker en række rettigheder, som er sikret i Ugandas forfatning. Det gælder retten til privatliv, samt ikke at blive diskrimineret. I anmodningen blev der også anført, at loven bryder Ugandas folkeretlige forpligtelser, heriblandt FN-konventionen mod tortur.

Tjek os ud

Nyheder

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

  Antique, My Number One

Eurovision 2005: Jubelår i Kyiv og græsk sejr med Helena Paparizou

Vi er nu nået til 2005 – året hvor Eurovision kunne fejre sit 50-års jubilæum. Det blev markeret med et farver...

12. maj
 Nocturne - secret garden

Eurovision 1995: En nordisk sejr med stilhedens kraft

Vi fortsætter vores rejse og lander i året 1995 – en tid, hvor Eurovision tog en mere kunstnerisk drejning med...

11. maj
 La det swinge

Eurovision 1985: Norsk triumf og Grand Prix-hygge i Göteborg

Vi er nået til 1985 i vores tidsrejse gennem Eurovisionens historie. Et år, hvor Norge for første gang smagte ...

10. maj
 Ding-A-Dong

Eurovision 1975: Sveriges debut som værtsland og starten på det pointsystem, vi kender i dag

Vi fortsætter vores rejse gennem Eurovisionens historie og gør nu stop ved året 1975. Det var året, hvor Sveri...

8. maj