Homoseksuelle irakere risikerer op til 15 års fængsel med ny lov, som også omfatter straf til transkønnede.
I et tidligere udkast til loven var der lagt op til at kunne idømme dødsstraf, hvilket kritikere af loven har kaldt en farlig eskalering.
Det er udbredt i Irak, at homoseksuelle møder diskrimination og udsættes for blandt andet vold. Med den nye lov er det imidlertid første gang, at homoseksualitet bliver gjort direkte ulovligt. Foruden at det bliver ulovligt at have et forhold til en person af samme køn, vil det være kriminelt at "promovere" sådanne forhold. For det vil straffen være minimum syv års fængsel.
Transkønnede personer er også blevet omfattet af den nye lov, idet de kan idømmes fængselsstraffe på op til tre år. Samme straf vil gælde for læger, der laver kønsskifteoperationer. Desuden kan det straffes med mellem et og tre år, hvis mænd vurderes "med vilje" at opføre sig som kvinder.
Amnesty International kritiserer den nye lov. Fra vestlig side har blandt andre EU og USA stillet sig kritiske over for den nye irakiske lovgivning.