EU flag

EU udtaler sig om homofobi, bifobi og transfobi

Af Elvir Pelešević 18. maj 2024

I forbindelse med Den internationale dag mod homofobi, bifobi og transfobi, udsendte en højtstående EU-embedsperson en pressemeddelse på vegne af EU. 

I pressemeddelsen står der følgende: 

Inkluderende politikker gør en forskel. Vi vil fortsat arbejde på at opbygge og ikke blot forestille os en verden, hvor ligestilling trives, og hvor alle kan indfri deres fulde potentiale og leve frit og på lige vilkår.

EU arbejder fortsat sammen med partnere om inkluderende love og politikker. Vi glæder os over, støtter og arbejder tæt sammen med civilsamfundet og forkæmpere for LGBTI-personers menneskerettigheder, som så ofte fortsat udsættes for intimidering, chikane og trusler.

På trods af foruroligende tilbageslag og forsøg på globalt plan på at skrue tiden tilbage glæder vi os over, at yderligere to lande afkriminaliserede samtykkende adfærd mellem personer af samme køn sidste år, og at flere andre oplevede retslige gevinster for LGBTI-personers menneskerettigheder, hvilket bidrager til at sikre juridisk klarhed, sikkerhed og ligebehandling.

På den internationale dag mod homofobi, transfobi og bifobi og hver eneste dag opfordrer vi regeringer i hele verden til at ophæve diskriminerende lovgivning, træffe foranstaltninger til at tackle og udrydde hadforbrydelser og hadefuld tale, forebygge alle former for vold mod LGBTI-personer og tackle strukturelle og institutionelle hindringer og fordomme, der stadig begrænser LGBTI-personers deltagelse i beslutningsprocesser og politiske processer.

LGBTI-personer i hele verden er fortsat mål for vold, forskelsbehandling og stigmatisering. Alt for mange steder udelukkes LGBTI-personer og angribes, for hvem de er, og hvem de elsker. EU fordømmer på det kraftigste love, der kriminaliserer samtykkende adfærd mellem personer af samme køn. Sådanne love er i strid med den internationale menneskerettighedslovgivning, regionale retlige instrumenter og endda nationale forfatninger.

Homofobi, bifobi og transfobi har ingen plads i Den Europæiske Union eller noget sted i verden. For at sikre, at ingen lades i stikken, skal vi fokusere på at bekæmpe ulighed og mange og indbyrdes forbundne former for forskelsbehandling. Ligestilling, frihed og retfærdighed skal gælde for alle uanset deres faktiske eller opfattede seksuelle orientering og kønsidentitet.

 

Tjek os ud

Nyheder

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

Det er Frederik Cilius som Jeppe der gør Jeppe på Bjerget til en stor teateroplevelse.

Cilius som ene stjerne på bjerget

Frederik Cilius er ganske enkelt fremragende som Jeppe i Holbergs kanoniserede komedie Jeppe på Bjerget på Det...

24. jan

75-årig ikon gæster Smukfest

Gloria Gaynor, discoens ubestridte dronning og et ikon for LGBT+-miljøet, besøger Smukfest til sommer. Med sit...

22. jan

Bryan Adams indtager Tivoli

Tivoli åbner dørene til årets sommersæson den 4. april 2025, og der er allerede meget at se frem til. En af de...

20. jan
Tenoren Galeano Salas er den største musikalske og dramatiske gevinst for Den Kongelige Operas opførelse af Donizettis

Belcantojuvel stråler på Operaen trods tvivlsomme produktionsidéer

Donizettis ”Maria Stuarda” bør du, kære læser, unde dig selv at opleve på Operaen, for selvom iscenesættelsen...

19. jan