Filmfestival med regnbuefarver og musikalske toner i Cinemateket

Af Tejs Ellesøe 25. januar 2025

Pan Idræt åbner dørene til en to-dages filmfestival i Cinemateket, hvor musik, kunst og film smelter sammen. Lørdag eftermiddag kan du opleve en storslået koncert med koret Queer Qhoir Qopenhagen, ledet af den talentfulde dirigent Mads Pagsberg. Festivalen fejrer fællesskab og mangfoldighed med et program, der byder på noget for enhver smag.

På fredag den 31. januar skydes en todages filmfestival i gang i Cinemateket. Værterne bag arrangementet er Pan Idræt, og festivalen, der går under navnet Rainbow Sports Film Festival, byder på et mangfoldigt program med fokus på både film, kunst og musik.

Lørdag den 1. februar klokken 15.45 kan publikum glæde sig til en koncert med det talentfulde kor Queer Qhoir Qopenhagen, som optræder i Asta Bar i Cinemateket. Koret består af omkring 30 erfarne sangere, der aldersmæssigt spænder fra midt-20’erne til midt-70’erne. Koret repræsenterer både LGBT+-personer og deres allierede, og deres repertoire er præget af rytmiske genrer som pop, musicals, viser og jazz – ofte arrangeret i imponerende 8-stemmige harmonier.

Koncerten har fokus på sange fra filmverdenen og lægger op til en stemningsfuld oplevelse, der passer perfekt til festivalens tema.

Queer Qhoir Qopenhagen blev stiftet i august 2020 af Jon Hollesen og Cristina Rex og ledes af dirigent Mads Pagsberg. Koret har tidligere optrådt ved events som Danish Rainbow Awards, World AIDS Day og Copenhagen Pride og er kendt for deres engagement i LGBT+ -miljøet i København.

Kunstudstilling med Chimi Changa
Festivalen byder også på en udstilling af værker skabt af kunstneren Chimi Changa, som præsenterer sin kunst i forbindelse med arrangementet. Det er muligt at købe nogle af hans værker samt den officielle festivalplakat, som han har designet til Rainbow Sports Film Festival. Overskuddet fra salg af plakatens går til at støtte udviklingen af Pan Idræts mere end 25 sportsafdelinger.

Pan Idræt, der står bag festivalen, er en organisation med stærkt fokus på at fremme fællesskab og mangfoldighed gennem sport og kultur. Filmfestivalen er endnu et eksempel på deres dedikation til at skabe rum, hvor sport, kunst og musik kan samle mennesker på tværs af baggrunde og interesser.

Med seks LGBT+ film på programmet tyder alt på, at festivalen bliver en festlig og inspirerende begivenhed, der fejrer kreativitet, fællesskab og regnbuens farver. Så sæt kryds i kalenderen og besøg Cinemateket denne weekend for at opleve en farverig blanding af film, musik og kunst.

Tjek os ud

Nyheder

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

”Barberen i Sevilla” voldtages på Operaen

Endnu et mesterværk bliver ændret forfra og bagfra i et tvivlsomt forsøg på at nå de brede masser, når Martin ...

8. feb
Korpset hos den Kongelige Ballet leverer en flot Blomstervals i en ellers søvnig udgave af klassikeren Tornerose.

Søvnig Tornerose

Den Kongelige Ballet har haft repremiere på Christopher Wheeldons ikke synderligt vellykkede udgave af klassis...

2. feb
Operaen er igen ramme om en flot Kapelkoncert.

Endnu en kapelkoncert, endnu en succes

Det Kongelige Kapel fik besøg af to engelske gæster, der sammen med kapellet optrådte med østrigsk musik. De...

1. feb
 Angelina Jolie som Maria Callas

Misvisende Callas-fantasi er guf for fetichister

Instruktør Pablo Larraín og forfatter Steven Knight, der også samarbejdede om filmen ”Spencer” fra 2021, der h...

31. jan