Foto Tejs Ellesøe

Søhesten blev givet til den talentfulde Elias Sadaq

Af Tejs Ellesøe 15. august 2024

Lev og lad leve var de første der modtog LGBT+ Danmarks arbejdslegat Søhesten for 3 år siden, og nu får den unge digter Elias Sadaq Søhesten

For 3. gang er LGBT+ Danmarks arbejdelegat “Søhesten” nu blevet uddelt, og denne gang i LGBT medborgerhuset, som ligger i LGBT+ Danmarks lokaler.

Valget faldt på den talentfulde, unge Elias Sadaq og med begrundelsen:

Med sin nye digtsamling Djinn (2024) fik forfatter Elias Sadaq ikke blot en række storrosende anmeldelser, han fik også sat gang i debatten i medierne. Det er bestemt ikke hverdag, at en digtsamling afføder store portrætinterviews i blade og tv, men med sine kraftfulde digte sætter Sadaq ord på et underbelyst område som dobbeltminoritet: Queer og muslim”.

Se videoen her

 

Tjek os ud

Nyheder

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

 Fra venstre Sebastian Didriksen - KEDDE - Simon Toksvig

Sønderjysk charme og pop med kant: KEDDE stråler i Byhaven

Med over 25.000 månedlige lyttere på Spotify har aftenens solist allerede opbygget en stærk fanbase. Havde det...

8. jun
Marie Jacquot lægger godt ud som ny chefdirigent hos Det Kongelige Kapel.

Kristi Himmelfart-koncert med plads til forbedring

Det Kongelige Kapel, Operakoret og assorterede solister gav Kristi Himmelfart-koncert på Operaen under chefd...

30. maj
  Antique, My Number One

Eurovision 2005: Jubelår i Kyiv og græsk sejr med Helena Paparizou

Vi er nu nået til 2005 – året hvor Eurovision kunne fejre sit 50-års jubilæum. Det blev markeret med et farver...

12. maj
 Nocturne - secret garden

Eurovision 1995: En nordisk sejr med stilhedens kraft

Vi fortsætter vores rejse og lander i året 1995 – en tid, hvor Eurovision tog en mere kunstnerisk drejning med...

11. maj