Lene og Lillebror er blevet en både sød og klog forestilling der spiller på Teater Vestvolden i samarbejde med DR. , Foto Teater Vestvolden

Sød, klog og legende forestilling

Af Per Lundsgaard 11. april 2018

Teater Vestvolden i Hvidovre sender sammen med DR deres charmerende og hyggelige teaterbus på vejen med en sød og klog lille forestilling med Lene og Lillebror.

Titel:
Lene og Lillebror

Teater:
Teater Vestvolden

Spilleperiode:
24. marts - 29. april 2018

Vi skal tilbage til meget gamle dage – til første halvdel af halvfjerdserne – hvor Ingrid og Lillebror var det mest populære børneprogram på landets eneste TV-kanal. Fra 1966 - 1976 kørte det populære program der hyldede og opfordrede til børnenes legesind. En tid hvor fantasien var ens bedste ven før iPad, computer og mobiltelefon.

I Teater Vestvoldens forestilling er det Lene Hummelshøj som den nutidige fortæller der pludselig får besøg af Lillebror inde fra det gamle fjernsyn.

Med masser af finurlige effekter fortælles historien om den vigtige værdi i at lege med fantasien, og skønt er det at se hvor meget børnene fanges af den teaterleg der foregår på scenen.

Dejligt er det også at opleve hvor bekendte nutidens børn er med de gamle sange fra den oprindelige TV-udsendelse, og hvordan de efter forestillingen sætter sig ind i legerummet på Hvidovre Teater hvor man blandt originaleffekter fra Ingrid og Lillebror programmerne kan udfolde sit lege- og fantasigen med farver, papir og andet legegodt.

En skøn og klog lille forestilling der også må glæde det ældre publikum – for det ser ud til at den legende fantasi ikke er gemt helt væk hos nutidens børn.

Tjek os ud

Teater

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

Der er masser af farve og finurlig humor i Amagerrevyens nummer om Alice i Temuland.

Amagerevyen i nye flotte omgivelser

Det kan altid være farligt for en revy at flytte fra en lille scene til en stor - for det specielle og intime ...

5. apr
 RODOLFO - Konu Kim; MIMÌ - Yana Kleyn

Skuffende prosaisk copycat-"Bohème" i Malmø

Malmö Opera transponerer Puccinis "La bohème" fra 1830'ernes Paris til 1960'ernes New York City og låner i pro...

27. mar
Der er knald på koncert-feelingen hos ensemblet i musicalen We Will Rock You os Lion Musicals.

Rockende nonsens 

We Will Rock You bliver aldrig en god forestilling, men hos Lion Musicals i Tivoli får den en tiltrængt ironis...

20. mar
 Teit Kanstrup og Mathias Hedegaard

Uindfriede løfter på Gamle Scene 

Den Jyske Opera turnerer med Schierbecks eneste opera, ”Fête galante”, hvis betragtelige skønhed hæmmes af en ...

12. mar