Bogen Til Ungdommen er fyldt med både dejlige tekster og smukke illustrationer.

Bog til ungdommen

Af Per Lundsgaard 11. februar 2021

Da corona-lockdown ser ud til fortsætte - og man snart har været i gennem samtlige streamingtjenester og gået den nærmeste park og skov tyndt er der bøger at kaste sig over. 

Titel: Til Ungdommen

Forfatter: Linn Skåber

Forlag: KOPPELWRITE

 

Linn Skåber, der er norsk skuespiller, har spurgt en masse norske teenagere om livet - og de svar har hun samlet i forskellige tekster i bogen Til Ungdommen der er udkommet på forlaget KOPPELWRITE i efteråret 2020. 

Det er en bog der er letlæselig i en let og underholdende tone, men som også har en alvor og dybde i teksterne der giver dem en kant der taler til flere generationer af læsere. 

Gribende er f.eks. den unge konfirmands tale til sin homofobiske og

racistiske onkel, og der er også et fint billede på den første forelskelse i en af samme køn i teksten om pigen Mia. 

Der er masser af humor i f.eks. teksten om moderen med angst for hvad de unge kan finde på. 

Man mærker den dramatiske tæft i Linn Skåbers tekster - og bogen kalder dem da også selv monologer - og det er Pelle Koppel fra Teater V der står bag udgivelserne på dansk. 

Norge kan et eller andet med at tale unges sprog - det så man i den berømte TV-serie SKAM, og teksterne i denne bog ligge i en slags forlængelse af SKAM - men fører dem af en mere poetisk vej.

Kunstneren Lisa Aisto har smukt illustreret bogen med tegninger der har masser af liv og dybde, og som supplementerer teksterne på smukkeste vis. 

Man kan håbe på at teksterne finder vej til scenen - det kunne være spændende at se de forskellige bud på personerne der taler, der er i hvertfald masser af kød og kærlighed i historierne - og tilmed en del visdom at hente!

Som nævnt er sproget letforståeligt og rummer også mange steder en herlig selvironi - som eksempel dette citat: Jeg er glad for, det er mig, der har angst. Mine veninder havde ikke klaret det. 

Så sæt dig i sofaen eller yndlingsstolen og lad dig forføre af en ungdom der giver fornemmelsen af at verden nok skal klare sig - også efter Coronaen. 

Tjek os ud

Bøger

Annonce

Tre traditionelle julemarkeder 

Julen nærmer sig, og intet skaber stemning som et rigtigt julemarked. Fra Ribe til Strasbourg, Wien og Prag – ...

Enhver by med respekt for sig selv har et julemarked – og i Danmark er det Ribe, der med rette kan kalde...

 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

En musical, der rammer lige i hjertet

Den danske opsætning af Dear Evan Hansen på Det Kongelige Teater er en sjældent rørende musicaloplevelse. Med ...

7. mar

”Pillion”: Sårbarhed på to hjul – poetisk og præcis, fremhæver filmens tema.

I Pillion udforsker instruktør Harry Lighton en usædvanlig kærlighedshistorie mellem to mænd, der mødes i et B...

26. feb

Heated Rivalry – Sæson 1, Episode 5: “I’ll Believe in Anything” 

Et følelsesmæssigt klimaks af de sjældne. Næstsidste kapitel leverer seriens hidtil stærkeste og mest hjertesk...

20. feb
Heated Rivalry - S1-E4

Heated Rivalry – Sæson 1, Episode 4: “Rose” 

I fjerde afsnit af Heated Rivalry brister illusionen om uforpligtende sex, når jalousi og undertrykte følelser...

13. feb