Digterbøsse eller bøssedigter!

Af Tejs Ellesøe 16. februar 2016

Egentlig kommer det ud på et, om det er det ene eller det andet. Det vigtige er, at Danmark har fået en ny digter.

Titel
Smukke Mænd

Forfatter
Jesper Frederiksen

Antal sider
54

Forlag
Skriveforlaget

Udkom
11. februar 2016

Pris
149 kr.
 

Ja, Danmark har fået en ny digter, og navnet er Jesper Frederiksen. I en alder af 57 år debuterede han den 11. februar med digtsamlingen ”De Smukke Mænd”. I digtsamlingen finder man 41 digte, der handler om alt lige fra begær og glæde til angst og sygdom.

Når man kigger lidt nærmere på de mange digte, finder man overskrifter som ”Hate Crime”, ”Bøsser”, ”Skabsbøsse”, ”Hiv-Diagose” og selvfølgelig digtet ”Smukke Mænd”.

At lave et digt, er noget af det mest personlige i verden, og her får man et indblik i digterens hverdag. Det gør man også i Jesper Frederiksens digte, som er meget personlige, rørende og fyldt med tro, håb og kærlighed.

Troen på håbet, håbet på kærligheden og kærlighed til det liv, der er tilbage.

Et af de digte, der bider sig fast, er "HIV-DIAGNOSE"; et stærkt digt direkte fra hjertet, et digt uden håb.

Uddrag fra digtet ”HIV-DIAGNOSE”

Det er forbi
musikken gik i stå
Pladen brækker midt over
verden skrumper ind til en grønært

Det er forbi med din ungdom
din lykke, din drøm
ingen sommerfugl vil længere
danse tango for dig
ingen filosofi bringe dig håb
og ingen prøjserblå pille lindre din sorg

Sådan lyder de to første afsnit af digtet Hiv-Diagnose, der findes på side 37.

Det er en digtsamling, der er værd at læse, reflektere over og igen tage frem for læse. Vi kan derfor varmt anbefale, at man køber De Smukke Mænd, og vi giver hermed 4 stjerner.

 

Tjek os ud

Bøger

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

”Barberen i Sevilla” voldtages på Operaen

Endnu et mesterværk bliver ændret forfra og bagfra i et tvivlsomt forsøg på at nå de brede masser, når Martin ...

8. feb
Korpset hos den Kongelige Ballet leverer en flot Blomstervals i en ellers søvnig udgave af klassikeren Tornerose.

Søvnig Tornerose

Den Kongelige Ballet har haft repremiere på Christopher Wheeldons ikke synderligt vellykkede udgave af klassis...

2. feb
Operaen er igen ramme om en flot Kapelkoncert.

Endnu en kapelkoncert, endnu en succes

Det Kongelige Kapel fik besøg af to engelske gæster, der sammen med kapellet optrådte med østrigsk musik. De...

1. feb
 Angelina Jolie som Maria Callas

Misvisende Callas-fantasi er guf for fetichister

Instruktør Pablo Larraín og forfatter Steven Knight, der også samarbejdede om filmen ”Spencer” fra 2021, der h...

31. jan