Skal vi på ferie i 2022? 

Af Tejs Ellesøe 14. april 2022

De fleste af os har fem ugers ferie, men det store spørgsmål er, om vi igen i år vælger Danmark, eller om vi bevæger os mod de varme himmelstrøg? 

Verden bliver aldrig nogen sinde den samme. Sådan sagde mange under coronakrisen, hvor de fleste blev i Danmark og holdt ferie. Faktisk spurgte vi jer læsere om I ville blive i Danmark eller tage til udlandet. Af de lidt over 5000, der svarede på vores quick poll, sagde 75%, at de blev i Danmark.

Men nu er tiden inde til at tage rejsekufferteren i den anden hånd, løbe mod lufthavnen og holde den ferie i udlandet, som de fleste sukker efter.

Selvom vi under Coronakrisen sagde, at “verden aldrig bliver den samme igen”, så er verden så småt begyndt at finde tilbage i sin gamle gænge – også selvom krigen lige nu buldre løs mellem Ukraine og Rusland.   

De danske lufthavne har ikke længere restriktioner, så du behøver ikke at have mundbind på længere. Dog skal man være opmærksom på, at nogle flyselskaber stadig vil have, du benytter mundbind, når du er om bord.

Tjek os ud

Rejseguide

Annonce
 Firenze

5 fantastiske byer til en forlænget weekend

Foråret er en perfekt tid til at tage på opdagelse i Europa. Uanset om du vælger Berlins moderne vibe, Firenze...

Selvom det er mere klimavenligt at rejse med tog eller bus, er fly stadig det foretrukne transportmiddel for d...

Hvordan skal rejsen i 2025 forgå?

I takt med at klimakrisen eskalerer, bliver spørgsmålet om, hvordan vi rejser, stadig mere presserende. Skal v...

Er det et fly? Er det et tog? Eller er det en bus? Man kunne næsten tro, vi taler om Superman, men sandh...

Det er Frederik Cilius som Jeppe der gør Jeppe på Bjerget til en stor teateroplevelse.

Cilius som ene stjerne på bjerget

Frederik Cilius er ganske enkelt fremragende som Jeppe i Holbergs kanoniserede komedie Jeppe på Bjerget på Det...

24. jan

75-årig ikon gæster Smukfest

Gloria Gaynor, discoens ubestridte dronning og et ikon for LGBT+-miljøet, besøger Smukfest til sommer. Med sit...

22. jan

Bryan Adams indtager Tivoli

Tivoli åbner dørene til årets sommersæson den 4. april 2025, og der er allerede meget at se frem til. En af de...

20. jan
Tenoren Galeano Salas er den største musikalske og dramatiske gevinst for Den Kongelige Operas opførelse af Donizettis

Belcantojuvel stråler på Operaen trods tvivlsomme produktionsidéer

Donizettis ”Maria Stuarda” bør du, kære læser, unde dig selv at opleve på Operaen, for selvom iscenesættelsen...

19. jan