Pete Livingstones Kabinet har skabt en overraskende god forestilling om det at leve med en sindslidende far., Foto Henrik Ohsten

Overraskende forestilling på Bådteatret

Af Per Lundsgaard 10. november 2023

Livingstones Kabinet overrasker positivt med en gribende forestilling om at håndtere en sindslidelse.

Titel:
Min far kan flyve

Teater:
Livingstones Kabinet
på Bådteatret

Spilleperiode:
Frem til 25. november

Det er en meget personlig forrestilling om at leve med en far, som er maniodepressiv, instruktøren Nina Kareis har skabt sammen med Pete Livingstone. En forestilling der går tæt på den sindslidende set gennem en lille piges øjne.

Forestillingen er som et surrealistisk drømmespil, som viser en lille piges eventyrverden, der for hende distancerer de traumatiske begivenheder, men som for os publikummer gør dem uhyggligt nærværende. 

Det er en forestilling og en tekst, der ikke er for sarte sjæle – der bliver fortalt lige på og hårdt om selvmordstanker og psykiske lidelser.

Alligevel formår forestillingen at finde en lethed og skønhed, og det skyldes både iscenesættelsen af Nina Kareis og så sandelig også det lydbillede, som Peter Livingstone får skabt – det rammer både det uskyldige og det grufulde i pigens beskrivelse af sin syge far. 

Når slutreplikken er faldet, sidder man med en knugende fornemmelse i maven: Det er simpelthen overraskende godt teater – og så sidder man jo helt tæt på i Bådteatrets lille trange og varme sal. 

Johan Kølkjær rammer historien nænsomt ind i sin kasse-scenografi, og Clara Bisgaard får klædt de medvirkende i perioderigtige farver fra 1960'erne. Amia Mang, Bo Carlsson og Troels Kortegaard Ullerup får historien til at fremstå levende og inddragende, selvom de bærer masker det meste af tiden. 

Man får et godt indblik i en ellers tabubelagt familietilstand, og hvad det at have en forælder med sindslidelse kan gøre for et barn, men med lige præcis den rigtige mængde humor bliver det alligevel opløftende. 

 

Tjek os ud

Teater

Annonce

Bedste hotelmorgenmad i København

Er morgenmad virkelig det nye “sort”?

Nogle siger, at morgenmad er det vigtigste måltid på dagen, men graver man efter bevis for dette, ...

Hotel Skovly - en perle på Bornholm 

Endnu en påskeferie er bag os. Folk har forskellige præferencer, når det kommer til hvordan og hvad de bruger ...

Hotel Skovly ligger i nærheden af Rønne og er let fremkommeligt uanset om man bruger den offentli...

Det er i sær i scenerne med de erfarne pantomimeartister at balletten Snedronningen fungerer allerbedst. Her er Allan Clausen i gang som balletdrømmende bedstemor.

Årets bedste juleballet er i Tivoli

Snedronningen med Tivoli Balletteater tager titlen som årets bedste juleballet i det københavnske balletudbud....

5. dec

Maria Callas: The revivalist #1

XQ28’s opera- og Callas-ekspert Idia Legray byder læserne velkomne til første afsnit af en Callas-adventskalen...

3. dec
Der er godt gang i den lyserøde farvelade i Nøddeknækkeren på Det Kongelige Teater, heldigvis kan danserne bære det. Her er det Tobias Praetorius som dansende polkatsang.

Nøddeknækkeren reddes af sikker dans i anden akt

Det Kongelige Teater har igen kastet balletten på scenen i et utal af Nøddeknækker-forestillinger i december, ...

1. dec
Der fuld knald på julestemning og spilleglæde hos de medvirkende i Eventyrteatrets Et Juleeventyr.

Børnene stråler i et fladt juleeventyr i Tivoli

Eventyrteatret har produceret forestillinger siden 1992 og har altid leveret højt niveau hos de medvirkende bø...

29. nov